Projekt: Trasa W-Z

Sam pomysł zbudowania trasy W-Z z klocków LEGO® powstał w styczniu 2015. W marcu wybraliśmy ostatecznie odcinek pomiędzy ul. Sienkiewicza i ul. Kilińskiego wraz z pięknym budynkiem Galerii Łódzkiej. W kwietniu ruszyliśmy z projektami komputerowymi, ustaleniem dokładnej skali, a także inwentaryzacji samego materiału, czyli dziesiątek tysięcy klocków.

IMG_3312 (Kopiowanie)

Z końcem kwietnia ruszyły pierwsze „prace budowlane”. I ku naszemu zaskoczeniu wszystkie teoretyczne wyliczenia pokrywały się z rzeczywistością (no dobrze, może prawie wszystkie). To chyba był najcięższy etap tego przedsięwzięcia.

IMG_3185 (Kopiowanie)

Codziennie rano zastanawialiśmy się co dziś pójdzie nie tak, gdzie zrobiliśmy błąd, co nie będzie pasować i o czym zapomnieliśmy. Okazało się jednak, że poza kosmetycznymi zmianami wszystko było OK!

IMG_3181

W maju w naszej bazie na ul. Ćwiklińskiej powstawał prototyp – Fascynujące było patrzeć jak stworzona w naszych głowach i na komputerze makieta ożywa na naszych oczach. To wtedy dotarło do nas jak wielkie będzie to przedsięwzięcie!
W międzyczasie Adam zaskakiwał nas nowymi dodatkami do makiety. W jego rękach powstały łódzkie autobusy MZK, tramwaje (nawet najnowszy PESA) i wiele dziwnych acz prawdziwych pojazdów komunalnych.

W piątek 30 maja, bardzo późno wieczorem byliśmy gotowi. Pozostawało „tylko” rozebrać, spakować i przetransportować całą rozłożona makietę (kilkadziesiąt tysięcy klocków) z Widzewa do Galerii Łódzkiej. „Pikuś” .

Po całonocnej pracy na terenie Galerii Łódzkiej (świetna współpraca z Panem Maćkiem – pozdrawiamy) punktualnie o 12:00 w południe w sobotę 31.05 2015 …. zaczęło się.

IMG_3275 (Kopiowanie)

Budujemy!!!
Krok po kroku, klocek po klocku, pod okiem „kierownika budowy” – naszego Łukasza, setki dzieci i rodziców rozpoczęły budowę TRASY W-Z. Budowniczy tworzyli ulice, przejazdy, torowiska i ściany Galerii Łódzkiej.
Pomocną dłoń przyłożyła także Pani Inżynier Hanna Zdanowska – Prezydent miasta Łodzi.

Pani Hanna Zdanowska

Po 2 dniach fascynującej zabawy( ale i ciężkiej pracy wszystkich „budowlańców”) naszym oczom ukazał się przepiękny obraz gotowej makiety. TRASA W-Z i GALERIA ŁÓDZKA była gotowa. I wszyscy przyznali, że to był kawał dobrej roboty!

IMG_3303

Naszym założeniem było stworzenie jak najbardziej wiernej kopii Galerii Łódzkiej i Trasy W-Z. Jak wiemy sama Trasa W-Z w czerwcu była nadal w trakcie budowy. Dlatego też na pierwsze zmiany na makiecie nie trzeba było długo czekać.
Już 2 czerwca ruszyliśmy na „nocne budowanie”! Lecz to nie był koniec naszej pracy. Od samego początku naszym pomysłem było śledzenie prac budowlanych na prawdziwej trasie i przenoszenie tych zaistniałych zmian na „naszą” trasę W-Z z klocków LEGO®.

IMG_3519

I tak, systematycznie co tydzień zmienialiśmy wygląd naszej makiety. Powstawały nowe pojazdy budowlane, pojawiali się nowi budowniczy. Zamykaliśmy i otwieraliśmy nowe pasy ruchu i objazdy. Rozpoczynały i kończyły się różne etapy dynamicznie zmieniającego się placu budowy. Przy Galerii Łódzkiej powstał strzeżony parking rowerowy, „wodopój” dla czworonogów, zmieniały się drogowskazy i reklamy. Nie zabrakło dostawców materiałów budowlanych, dostawców Pizzy, „alpinistów” czyszczących na wysokości szklaną fasadę Galerii, budki z Hot Dogami, ochroniarzy i … Toy Toya dla robotników.
Pojawiły się także małe i duże maszyny budowlane, które były dla nas ciekawym wyzwaniem. Budowane na podstawie realnych zdjęć z budowy, skomplikowane maszyny powstawały od podstaw. Przy zachowaniu wszystkich możliwych detali, wymyślaliśmy nowe konstrukcje z klocków LEGO®. Oprócz kilku rodzajów autobusów i tramwajów MPK, powstały maszyny do „wylewania” asfaltu, walce, ubijarki, podnośniki i dźwigi.
W listopadzie ukończono budowę Trasy W-Z. Tę prawdziwą. Tym samym zakończyła się nasza „misja specjalna” i wspaniała przygoda.

Projekt i wykonanie:
Firma Galileo dobrze się składa

Pomysł, realizacja, wykonanie, … nieprzespane noce itd …
Krzysztof Piwoński
Projekt komputerowy, wykonanie, … opuchnięte palce itp …
Adam Pilc
Kierownik i nadzór „budowy”, … wiele nadgodziny i duuużo kawy itp …
Łukasz Krysiak

Szczególne podziękowanie

dla Pani Joanny, Pana Maćka

i oczywiście moich pracowników.

Krzysztof Piwoński

 3 lipca:
IMG_3569 (Kopiowanie)IMG_3565 (Kopiowanie)IMG_3601 (Kopiowanie)

16 lipca:

IMG_3608 (Kopiowanie) IMG_3614 (Kopiowanie)IMG_3618 (Kopiowanie)

24 lipca:

IMG_3738 (Kopiowanie) IMG_3728 (Kopiowanie) IMG_3736 (Kopiowanie)

30 lipca:IMG_3756 (Kopiowanie) IMG_3749 (Kopiowanie) IMG_3752 (Kopiowanie)

6 sierpnia:

IMG_3797 (Kopiowanie)IMG_3782 (Kopiowanie) IMG_3787 (Kopiowanie) IMG_3790 (Kopiowanie)

13 sierpnia:

IMG_3826 (Kopiowanie)IMG_3833 (Kopiowanie) IMG_3822 (Kopiowanie)

20 sierpnia:

IMG_3861 (Kopiowanie)IMG_3852 (Kopiowanie)IMG_3851 (Kopiowanie)


Comments & Responses

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *